Január 2. Csütörtök, Ábel

Energia mindenáron?

Mit vagyunk hajlandóak feláldozni az energiáért? Az egyének szintjén nyilván sokkal kevesebbet, de mi a helyzet akkor, ha mindezt az államok szintjén nézzük? Főleg akkor, ha egy olyan államról van szó, mint Kína?

Zöld zónafolyóKínaenergia
2024. december 30. 11:00
Panorama,View,Of,Yarlung,Tsangpo,(yarlung,Zangbo),Grand,Canyon,,


Hogy szükségünk van az energiára, ez nem is kérdés, ráadásul tiszta energia kell, már persze akkor, ha szeretnénk még néhány évszázadot ezen a bolygón tölteni. Az azonban, hogy ezért a tiszta energiáért mit is vagyunk hajlandóak feláldozni, nagyon nem mindegy. 

energia a folyóból
Az energia nagy kincs, de nem kellene mindenáron elérni. Fotó: Biao Liu / Shutterstock

Kína hatalmas beruházást hagyott jóvá a Tibeti-fennsíkon, egészen pontosan a Jarlung Cangpo folyón. Azon túl, hogy Tibet egy szent folyójáról van szó, a beruházás érintheti India és Bangladesh vízhozamát is, amely országokon szintén keresztülhalad a folyó, ráadásul a vízerőmű megépítése hatalmas kitelepítésekkel jár. Nem utolsó sorban pedig erősen érinti a gazdag ökoszisztémát is. 

Kína szerint a tervezett beruházás, mely háromszor akkora, mint a jelenlegi legnagyobb vízerőmű, semmilyen káros hatással nem lesz a környezetre, ugyanakkor jelentős szerepe van abban, hogy az ország elérhesse a nettó zéró kibocsátást. Ez szép cél, de a klímakatasztrófa mellett biodiverzitási válsággal is szembenézünk – így tehát nem jó ötlet az egyiket fejleszteni a másik kárára... 

forrás

Nyitókép: Shutterstock

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!