Mit vagyunk hajlandóak feláldozni az energiáért? Az egyének szintjén nyilván sokkal kevesebbet, de mi a helyzet akkor, ha mindezt az államok szintjén nézzük? Főleg akkor, ha egy olyan államról van szó, mint Kína?
Hogy szükségünk van az energiára, ez nem is kérdés, ráadásul tiszta energia kell, már persze akkor, ha szeretnénk még néhány évszázadot ezen a bolygón tölteni. Az azonban, hogy ezért a tiszta energiáért mit is vagyunk hajlandóak feláldozni, nagyon nem mindegy.
Kína hatalmas beruházást hagyott jóvá a Tibeti-fennsíkon, egészen pontosan a Jarlung Cangpo folyón. Azon túl, hogy Tibet egy szent folyójáról van szó, a beruházás érintheti India és Bangladesh vízhozamát is, amely országokon szintén keresztülhalad a folyó, ráadásul a vízerőmű megépítése hatalmas kitelepítésekkel jár. Nem utolsó sorban pedig erősen érinti a gazdag ökoszisztémát is.
Kína szerint a tervezett beruházás, mely háromszor akkora, mint a jelenlegi legnagyobb vízerőmű, semmilyen káros hatással nem lesz a környezetre, ugyanakkor jelentős szerepe van abban, hogy az ország elérhesse a nettó zéró kibocsátást. Ez szép cél, de a klímakatasztrófa mellett biodiverzitási válsággal is szembenézünk – így tehát nem jó ötlet az egyiket fejleszteni a másik kárára...
Nyitókép: Shutterstock