Szicíliai földcsuszamlás: többszáz evakuált család, dollármilliárdos károk
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Köpönyeg.hu
Szicília középső részén, a Niscemi nevű településen hatalmas földcsuszamlás történt január 25-én, miután az elmúlt napokban heves esőzések és viharok sújtották a térséget. A szicíliai földcsuszamlást kiváltó időjárási esemény a Harry néven ismert mediterrán ciklonhoz köthető, amely több mint 200 mm csapadékot és orkánerejű szelet hozott a sziget és Dél-Olaszország partvidékére.

A hatóságok több mint 1 000 lakost evakuáltak a környező negyedekből a biztonság érdekében; egyes jelentések szerint a lakosok száma akár 1 500-ra is nőhetett az elmozduló talaj miatt kialakított nagyobb biztonsági zóna miatt. Az evakuáltakat ideiglenesen helyi sportcsarnokokban és más létesítményekben szállásolták el, iskolai tevékenységeket pedig több helyen szüneteltettek.

Szerencsére halálos áldozatokról vagy súlyos sérülésekről egyelőre nem érkezett megerősített jelentés, részben a gyors lakosságriasztás és kitelepítés eredményeképpen.
A Harry vihar szerepe elvitathatatlan a katasztrófa kapcsán: a mediterrán ciklon által okozott hullámverés 12-16 méteres magasságú hullámokkal, súlyos áradásokkal és hatalmas széllel több szicíliai partszakaszt, kikötőt és utat rongált meg. A közlekedésre is kihatottak a lezárások: vonatjáratok maradtak el, vasútvonalakat zártak le, és a Catania és Palermo repülőtereket is átmenetileg felfüggesztették a rossz látási viszonyok és a vízzel elöntött pályák miatt.

A regionális kormány becslése szerint a környék infrastruktúrájában keletkezett kár mintegy 740 millió euró, azonban összkár tekintetében akár 1,5 milliárd euróval is számolhat Szicília, ami nemzeti szintű veszélyhelyzet kihirdetését eredményezte.
A szicíliai földcsuszamlás legfontosabb tudnivalói:
- Szicíliában, Niscemiben nagy kiterjedésű földcsuszamlás történt a heves esőzések után.
- Több mint 1000 embert kellett evakuálni a veszélyeztetett területekről.
- Halálos áldozatokról eddig nem érkezett megerősített hír.
- A károkat a Harry nevű mediterrán ciklon okozta extrém időjárás váltotta ki.
- A teljes gazdasági veszteség meghaladhatja az 1 milliárd dollárt.
- Olaszország vészhelyzetet hirdetett, megkezdődött a károk felmérése és a helyreállítás.
Nyitókép: Maria Stella Arcerito ROPI via ZUMA Press / Northfoto