
Március 28-án következett be az ország történelmének egyik legerősebb földrengése. A halottak száma csak Mianmarban már 1700 felett jár, a helyzeten pedig nem segít a háborús helyzet sem.
Mianmarban a földrengés sújtotta területen is háborús helyzet áll fent. Bár az ígéretek szerint 2 hétre felfüggesztették a támadásokat, az ENSZ felháborodással vette tudomásul, hogy továbbra is érték légi csapások a 7,7-es erősségű földrengéssel sújtott területet.
A földrengések mérésére Charles Richter által kidolgozott skálát használjuk, melyen a legmagasabb értéket, melyet valaha érintettünk – és fel is jegyeztünk – 1960-ban érte el egy rengés Chilében. Akkor 9,5-ös földmozgással kellett szembenézni, de már ennél jóval alacsonyabbak is rendkívüli pusztítással járnak. Március 28-án egy 7,7-es erősségű rengés pusztított Mianmarban, ahol a halottak száma sajnos egyre csak emelkedik, mostanra már 1700 felett jár, miközben 139 embert továbbra is eltűntként tartanak nyilván.
A helyzet pedig nem éppen rózsás, hiszen a katonai junta, mely 2021-ben puccsal megszerezte a hatalmat, hadban áll az ország területének ellenállóival, ez pedig folyamatos légi csapásokat is jelent. Bár a helyzetre való tekintettel bejelentették, hogy a földrengéssel érintett területen két hétre felfüggesztik a légicsapásokat, ez nem történt meg, amit az ENSZ mélységes felháborodással vett tudomásul.
A háborús és természeti katasztrófával is sújtott Mianmar mellett a rengést több országban is érezni lehetett, sőt! Thaiföld fővárosában is tragédiákhoz vezetett a földmozgás. Itt egy toronyépület összeomlása 18 halálos áldozatot követelt, miközben 78 embert továbbra is keresnek a hatóságok.
Nyitókép: Northfoto/Xinhua / eyevine