Február 22. Szombat, Gerzson

Szantorini örökre megváltozik 

Szantorini az utóbbi időszakban a földrengések miatt került be a hírekbe. Ez nem is csoda, hiszen csak február eleje óta, 10 nap alatt összesen 12.800 rengést regisztráltak a szakemberek. 

Aerial Images Of Santorini


Amikor Szantorini eszünkbe jut, akkor a sziklákat, a csodálatosan kék Égei-tengert és a hófehér, klasszikus görög épületeket látjuk magunk előtt. Az utóbbi időszak eseményei azonban megváltoztatják a szigetet, hiszen a rengéseket földcsuszamlások és sziklaomlások is kísérik. 

szantorini sziklaomlás veszély
Szantorinin a helyzet nem túl rózsás... Fotó: Anadolu via AFP / AFP PHOTO

Szantorini és a jövő 

A hellén vulkáni íven helyezkedik el Szantorini is, egy kör alakú szigetcsoport tagjaként. Kevesebben tudják, hogy a szigetek eredetileg egyetlen sziget részei voltak, melyen egy hatalmas vulkán magasodott. Ez a Kr. 1500-1600 körül egy elképesztő, gigászi kitörés során a szigetet több darabra robbantotta, miközben a kaldera megtelt vízzel. A kitörés olyan erejű volt, hogy a 110 km-re fekvő Krétán is hatalmas cunamit okozott, mely valószínűleg hozzájárult a minószi civilizáció összeomlásához is. Sőt, a kutatók szerint az Egyiptomot ért 10 csapás, az Exodus akár 3 történéséért is ez a kitörés lehetett felelős – ilyen a három napos sötétség is. 

Measures taken on the islands have been extended due to seismic activity in the Aegean Sea
Fotó: Anadolu via AFP / AFP PHOTO

Innen pedig könnyebben érthető, miért is okoz izzasztó perceket a kutatóknak az, hogy rájöjjenek, vajon pontosan mi okozza a földrengések sorozatát. Egyelőre azon a véleményen vannak, hogy a rengésekben közrejátszik a Kolombo vulkán is, mely szintén a hellén vulkáni ív tagja és mintegy 6,5 km-re található Szantorinitől. Azonban a nagyobb kitörés lehetőségét továbbra is elvetik. 

A rengések közül a legerősebbek 5-ös kategória felettiek, ezek pedig már komolyabb földcsuszamlásokat és sziklaomlásokat is eredményeznek. Ez nem csak az épített, de a természetes környezetet is jelentősen átalakítja, de míg előzőt helyre lehet állítani, utóbbit aligha, azaz a sziget látképe most végérvényesen megváltozik. Ráadásul a rengések más területekre is hatással lehetnek. Török szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy egy 8-as erősségű rengés már olyan cunamit indíthat el, mely a török partokon, Izmirben, Aydinben és Muglában is komoly veszélyt jelentene, ennek megfelelően ide szirénarendszert telepítettek a hatóságok, hogy idejében figyelmeztetni lehessen az embereket egy esetleges veszélyre. 

forrás

Nyitókép: Savvas Karmaniolas / NurPhoto / NurPhoto via AFP 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!