
Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal jelentései szerint a szélsőséges időjárás eseményeinek száma alapján, egy kifejezetten átlagos hónap volt 2020. áprilisa. Az államokban összesen 240 tornádó jött létre, azonban április 11-13 között 138 tornádót észleltek államok szerte, ami már kiemelkedőnek számít. Csak az április 11-13-a közötti tornádókitörések során több mint 30 ember vesztette életét. Ennél több halálos áldozatot követelő tornádókitörésre legutóbb 2014-ben volt példa.
Egy az április 12-én keletkező F3-as erősségű tornádó pusztítását a műholdak segítségével is jól nyomon lehetett követni. Ilyen erősségű fokozat mellett 222-269 km/h széllökésekre kell számítani, ami lényegében egy statikailag jól megépített (könnyű szerkezetes) ház falait is képes teljesen ledönti.
A NASA egy műholdjával készített kép. A képen tornádó felszíni útvonala látható. (nasa.gov)
Mississippi államban egy F4-es erősségű tornádó is áthaladt, aminek az erőssége miatt egyes helyeken csak a házak talapzata maradt meg. Ez volt a legnagyobb tornádó, amit Mississippi története során valaha is detektáltak.
A hírek szerint az április során bekövetkező heves időjárási események miatt, több tízezer ember maradt energia nélkül, és több ezer ház rongálódott meg.
2020 április 22-23-án szintén erős zivatarok és szupercellák keletkeztek Texas keleti részében, amiből aztán számos tornádó fejlődött ki a régióban. Itt nem történt akkora pusztítás, mint Mississippiben, viszont a Nemzeti Időjárás Szolgálat munkatársai itt is együttműködtek a NASA dolgozóival, így sikerült egy újabb tornádó nyomvonalát azonosítani. Az ilyen tornádók nyomon követése elsősorban az anyagi károk gyorsabb felmérése miatt töltenek be fontos szerepet.
Érdekes belegondolni, hogy egy-egy ilyen képződmény leggyakrabban csak néhány száz méter átmérőjű, ennek ellenére hatalmas pusztítást képes maga mögött hagyni.
lead kép: foxnews.com