Érkezik az extrém hideg időjárás: kiadták a figyelmeztetést, brutális hetünk lesz
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Köpönyeg.huA hétvégi enyhülés csak egy mézesmadzag volt, most ismét bekeményít a tél. Extrém hidegre adtak ki figyelmeztetést. Ilyen időjárás vár ránk a héten.
Újabb kemény próbatétel elé állít bennünket a tél: a HungaroMet figyelmeztetést adott ki extrém hideg miatt hétfőre, keddre és szerdára, elsősorban az északi és északkeleti országrészre. Nem túlzás azt mondani, hogy a tél eddigi egyik leghidegebb időszaka érkezik.

- Extrém hidegre figyelmeztet a HungaroMet
- Akár –20 fok alatti reggelek is jöhetnek a hét elején
- Tartós, egész napos fagyok lesznek
- A hideg növeli a megbetegedések kockázatát
- Fontos az óvatosság a következő napokban
Extrém hideg hét vár ránk: brutális lesz az időjárás
Ma, ahogy kiléptünk az ajtón, érezhettük, hogy ez bizony csíp. És sajnos ez még semmi. Ez a zúzmarás, fagyos reggel újra és újra meg fog ismétlődni. Bár ma napközben kisüthet a nap, ez nagy enyhülést nem fog hozni. Egész napos fagy lesz a jellemző, a hőmérséklet sok helyen még délután sem fog fagypont fölé emelkedni. A szél többnyire gyenge marad, ami ugyan kellemes érzetet ad, hogy legalább azzal nem kell küzdenünk, de a kisugárzás miatt éjszaka még jobban le fog hűlni a levegő. És hát ez még semmi. A hét közepén jön ugyanis a mélypont. Kedden és szerdán az északkeleti tájakon akár -20 foknál is hidegebb lehet hajnalban, egyes fagyzugos területeken nem kizárt a -22 fok körüli minimum sem. Napközben sem sokkal jobb a helyzet: sokfelé marad a fagy, a borongósabb, ködös térségekben pedig még gyenge hószállingózás is előfordulhat. Nyugaton inkább a borongós szürkeség fog dominálni, keleten több napsütés jöhet, de ez sem jelent valódi felmelegedést.

A hét vége felé lassú változás fog kezdődni, na de ne várjunk hatalmas dolgokra, és ne egyik napról a másikra. A hajnali fagyok enyhülni fognak ugyan, de reggelente továbbra is mínuszokkal indítunk. Péntekre már egy csapadékosabb időjárási helyzet körvonalazódik: havazás, ónos eső és havas eső is megjelenhet, ami megint egy újabb veszélyforrás.
Mire érdemes figyelnünk az extrém hidegben?
Az ilyen mértékű hideg nemcsak kellemetlen, hanem komoly terhelést is jelent a szervezetünk számára. A tartós fagy fokozza a keringési rendszer terhelését, szűkíti az ereket, emiatt gyakoribbá válhatnak a vérnyomás-ingadozások, fejfájás, szédülés. A hideg, száraz levegő irritálja a légutakat, így a megfázásos és vírusos megbetegedések kockázata is nő, különösen akkor, ha zárt helyeken tartózkodunk sokáig.
A hideg a mindennapjainkra is hatással van: nehezebben indul a reggel, lassabbak vagyunk, hamarabb elfáradunk, és sokszor depressziósabbak is. Érdemes tudatosan több pihenést beiktatni, meleg folyadékot fogyasztani, és nem félvállról venni a figyelmeztetéseket. Az extrém hideget bizony komolyan kell venni, mert az apró figyelmetlenségek ilyenkor könnyen bajhoz vezethetnek.
Nyitókép: Afanasiev Andrii / Shutterstock