
Nem várt fordulat: március óta először lett csapadékosabb egy hónap a megszokottnál
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Köpönyeg.huFriss összegzések szerint a november alapvetően hozta az ilyenkor megszokott hőmérsékleti értékeket, csapadékból viszont országos átlagban valamivel több jutott, mint az elmúlt években.
A szakemberek közlése alapján november hónap középhőmérséklete országosan 5,8 Celsius-fok lett. Ez alig néhány tizeddel magasabb a 1991–2020 közötti időszak átlagánál, így hőmérsékleti szempontból kiegyensúlyozott, tipikus késő őszi időszakot hagytunk magunk mögött. A síkvidéki területeken többnyire 5–6 fok körül alakult az átlag, ennél melegebb napok inkább a dél-délkeleti országrészben, hűvösebbek pedig a nyugati tájakon és a magasabban fekvő térségekben voltak.

Fotó: rangizzz / shutterstock
Esősebb volt az idei november
A csapadék tekintetében már jóval nagyobb különbségek mutatkoztak. A HungaroMet szerint március óta most először fordult elő, hogy egy hónap országos átlagban csapadékosabb lett a szokásosnál. A novemberi összegzés 58,9 millimétert mutat, ami több mint 20 százalékkal haladja meg a hosszú távú, 48,6 milliméteres átlagot.
Területi megoszlásban azonban jelentős eltérések rajzolódtak ki: míg a hegyvidéki mérőállomásokon több helyen 100 milliméter fölé kúszott a havi csapadékösszeg, addig az Alföld számos pontján még a 40 millimétert sem érte el a novemberi eső mennyisége.



Hatalmas veszélyben vannak a delfinek és a bálnák, egyelőre nincs megoldás