
Újra megmozdult a föld. Tegnap, május 22-én, helyi idő szerint reggel 6:19-kor erős, 6,1-es magnitúdójú földrengés rázta meg Kréta északi partvidékét.
A földrengés epicentruma a tengerben, Eloundától mintegy 58 kilométerre északkeletre helyezkedett el, a rengés fészke pedig 64–77 kilométer mélyen volt a föld alatt, a forrástól függően.
Tegnap 6,1-es földrengés okozott ismét pánikot Krétán. A földmozgást az Égei-tenger térségében, sőt még Cipruson is érezni lehetett. Szerencsére jelentősebb károkról vagy személyi sérülésekről nem érkezett jelentés, bár Iráklion városában egy régi épület megrongálódott, és az iskolák állapotát is vizsgálják. A görög katasztrófavédelem elővigyázatosságból cunamiriadót rendelt el, de szökőár végül nem alakult ki.
Ez azért ad okot a félelemre, mert kevesebb, mint egy hónapja, május 13-án volt ismét egy nagyobb földrengés, amely szintén ilyen erősségű volt.
Görögország a világ egyik legaktívabb szeizmikus övezetében fekszik, évente mintegy 25 000 földrengést regisztrálnak, bár ezek többsége olyan gyenge, hogy az emberek nem érzékelik őket . A térségben több geológiai törésvonal is találkozik, és a földkéreg mozgása gyakori földrengéseket eredményez.
Az utóbbi időben a szomszédos Santorini szigetén is megnövekedett a szeizmikus aktivitás, ahol több ezer kisebb-nagyobb rengést észleltek.
A gyakori földrengések emlékeztetnek arra, hogy a térségben bármikor bekövetkezhet egy nagyobb, pusztító erejű rengés. Bár a mostani földmozgások nem okoztak jelentős károkat, a hatóságok folyamatosan figyelik a helyzetet, és felkészülnek az esetleges vészhelyzetekre.
A lakosságot arra kérik, hogy legyenek éberek, és kövessék a hivatalos tájékoztatásokat. A földrengések előrejelzése továbbra is kihívást jelent, de a tudósok és a hatóságok együttműködnek annak érdekében, hogy minimalizálják a kockázatokat és megvédjék az emberek életét és vagyonát.
Nyitókép: Aphotog / Shutterstock