
2025 májusa szokatlanul sokakat döntött le a lábáról Magyarországon. A rendelők zsúfolásig teltek a betegektől, a munkahelyeken és iskolákban is egyre többen hiányoznak megfázásos tünetekkel. Emellett a migrénesek is különösen nehéz időszakot élnek át. De vajon mi áll ennek hátterében?
Május hónapja általában a tavaszi megújulás, a hosszabbodó nappalok és a szabadtéri programok időszaka – idén viszont inkább a zsebkendők, fejfájáscsillapítók és betegszabadságok hónapjaként vonul be az emlékezetünkbe. De vajon ez miért van?
A legszembetűnőbb jelenség, hogy az idei májusban szinte naponta változik az idő. Egyik nap nyárias meleg és napsütés, másnap 10 fokkal hűvösebb, szeles, záporos idő.
A másik oka, hogy az idei évben több légúti vírus is egyszerre van jelen, ami megterheli az emberek immunrendszerét. Az influenza mellett a humán metapneumovírus (HMPV) is terjed, amely főként gyermekeknél okoz súlyosabb tüneteket. A szakértők szerint a legyengült immunrendszer nehezebben tud védekezni az újabb fertőzésekkel szemben, így egy betegségből való lábadozás alatt könnyebben kapunk el egy másikat. Plusz a sokéves átlagnál alacsonyabb hőmérsékleti értékek is kedveznek a vírusok túlélésének.
A májusi időjárás szeszélyessége – a hirtelen hőmérséklet-változások, a frontok gyakori váltakozása – nemcsak a megfázások számát növeli, hanem a migrénes panaszokat is súlyosbítja. A légnyomás ingadozása, a magas páratartalom és a szeles idő mind hozzájárulhatnak a fejfájásos tünetek erősödéséhez. Aki ezzel küzd, az biztosan érzi: alig volt a hónapban tünetmentes nap.
A friss előrejelzések szerint ez a hét is csapadékos, változékony és szeles lesz. Bár lassan elkezd melegedni az idő, péntekre ismét visszaesik a hőmérséklet, és mindössze 13-17 Celsius-fokra lehet számítani.A szél egész héten élénk, olykor erős lesz, és a záporok, zivatarok esélye is csak a hétvégére fog csökkenni.
Hogy elkerüljük a betegséget:
Tegyük tehát meg amit lehet, és tartsunk ki: közeleg a jó idő!
Nyitókép: New Africa / Shutterstock