
A Balaton vízminőségének megőrzése kiemelten fontos, mivel a tó élővilága érzékenyen reagál a klímaváltozásra, a part beépítésére és a turizmus okozta terhelésre - nem utolsó sorban nemzeti büszkeségünk!
A Balaton partmenti részeinek élőlényei segíthetnek kiszűrni a vízbe kerülő káros anyagokat. Ebben pedig hatalmas szerepet kapnak a kagylók, ezért fontos ezeknek a szervezeteknek a vizsgálata.
A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kutatói azt vizsgálták, milyen szerepet játszik ebben a munkában a kvagga kagyló, amely az elmúlt 15 évben elterjedt a tó part menti részein, és ma már a makrogerinctelen állatok túlnyomó részét alkotja. A kagyló nagy egyedszámban van jelen, és képes a vizet hatékonyan átszűrni.
Laboratóriumi kísérletek alapján a kvagga kagylók tíz nap alatt akár a Balatonban található káros szerves szennyezőanyagok - PAH-ok és egyes gyógyszermaradványok - 85–100%-át is eltávolíthatják! A kutatók szerint ez azt jelenti, hogy ezek az élőlények jelentős szerepet játszhatnak a tó szennyeződésének csökkentésében, még akkor is, ha a szennyeződések csak kis mennyiségben, de tartósan vannak jelen.
Forrás: hun-ren.hu
Nyitókép: Shutterstock/saxanad