
Áprilistól augusztusig tart a madarak költési szezonja, ilyenkor pedig elég sok fiókával találkozhatunk, akik kipottyantak a fészekből. A fiatal madarak többsége nem árva, hanem természetes túlélési stratégiájuk része, hogy idő előtt elhagyják fészkeiket. Vajon akkor valóban szükséges a fiókamentés?
A fiókák az út szélén, a bokor alatt vagy a virágágyásban szívszorító látvány, főleg akkor, ha még hangosan csipog is, amiből arra következtetünk, segítségre szorul - indulhat a fiókamentés! A túl korai kivétel vagy mentés helyett inkább érdemes a helyszínen hagyni őket, kivéve, ha sérültek vagy magatehetetlenek, hiszen sokszor ez egy természetes folyamat része.
A ragadozók, betegségek és a tapasztalatlanság is hozzájárul a populációk fenntartásához - erről nem szabad megfeledkezni. Sok fiatal madár elpusztul, de ezt bőven kompenzálja a többszöri költés. Sokszor a “kiesett” fiókák nem bajban vannak, hanem a fészek idő előtti elhagyása különböző okok miatt előnyös a kicsi madár számára.
Csak sérült vagy beteg madarakat érdemes segíteni, a többit inkább hagyni, hiszen – ahogyan azt fent is írtuk – ez a természetes folyamatok része is lehet. A kiesett fiókákat így nem kell összeszedni, csak arra ügyeljünk, hogy rejtve maradjanak – ennyi segítséget adhatunk nekik. Ez a fiókának is a legjobb, hiszen, ha szakemberhez, megfelelő intézményhez fordulunk, akkor a “mentett” fióka előtt a természetbe való visszaszokás gigászi feladata is megjelenik....
Fontos megérteni, hogy a természetes túlélés része, hogy sok fiatal egyed elpusztul, ezáltal biztosítva a túlszaporulat elkerülését, a populációk fenntartását. Csak akkor érdemes beavatkozni, ha a fióka valóban sérült vagy veszélyben van.
Forrás: mme.hu
Nyitókép: Shutterstock/Bachkova Natalia