
50 év után újra hazánkban tombol a száj- és körömfájás, mely a párosujjú patásokat érinti, így haszonállataink jelentős része is veszélyben van. A védekezéshez lezárásokat hajtanak végre, mely a turista útvonalakat is érinti.
A száj- és körömfájás egy vírusos megbetegedés, mely levegőben terjed és rendkívül ragájos. A kórokozó megállítása kulcskérdés, ennek megfelelően több lezárás is történik országszerte, mely bizony a kirándulókra is hatással lesz.
Egy vírusfertőzésről van szó, mely először magas lázzal jár, majd hólyagosodást okoz a száj nyálkahártyáján illetve a lábakon. Az állat étvágytalanná válik, mivel a hólyagok miatt az evés fájdalmas lenne. Alapvetően az állatok képesek felgyógyulni a betegségből, de annyira ragályos a kór, hogy megállítása érdekében, ahol megjelenik, ott az egész állományt le kell ölni, a húst elpusztítani, az állatokkal érintkezésbe került felületeket, embereket és ruházatot pedig fertőtleníteni kell. A vírus emberre is terjedhet, de enyhébb influenza-szerű tüneteken kívül mást nem okoz. Emberről emberre nem, emberről állatra azonban sajnos könnyen terjed a kórokozó, mely akár sünöket is fertőzhet, illetve lovakra is veszélyes, de a párosujjú patásokon kívül más állatra veszélytelen.
A védekezés részeként több legelőt is lezárnak a hatóságok. Ezek azonban több helyen is érintik a kijelölt túraútvonalakat, azaz a kirándulásokra is hatással vannak., csekély ár ez az állomány megóvásáért, de mindenképpen némi tervezést igényel a természetjárás. Ahol csak lehet, alternatív útvonalakat javasolnak. Érdemes betartani a tilalmat, mert a vírus, bár nem veszélyes mondjuk a kutyákra, de előfordulhat, hogy megfertőzi őket, így a kutya további állományokat fertőzhet, állatok százainak pusztulását okozva ezzel.
Nyitókép: SmLyubov / Shutterstock