
Március 29-én egy igazán különleges égi jelenségnek lehetünk szemtanúi. Magyarországon részleges napfogyatkozás várható, amely bár nem lesz teljes, így is látványos pillanatokat tartogat számunkra. A csillagászati jelenségek szerelmeseinek érdemes tehát a megadott időpontban kémlelni az eget.
Ha szerencsénk van – és az égbolt is úgy akarja – március 29-én dél előtt pár perccel csodálatos égi jelenségnek lehetünk tanúi: részleges napfogyatkozás várható. De mit jelent ez, és hol láthatjuk ténylegesen?
A napfogyatkozás egy ritka csillagászati esemény, amely akkor következik be, amikor a Hold a Föld és a Nap közé kerül, és részben vagy teljesen eltakarja a napkorongot. Ez csak újhold idején fordulhat elő, amikor a Hold pontosan a Nap irányában látszik az égen. A mostani részleges napfogyatkozás során azonban a Hold csupán egy kis szeletet takar majd ki a Napból, így nappali sötétségtől nem kell tartanunk.
A jelenség 11:51-kor veszi kezdetét, amikor a Hold először belép a Nap peremére. A maximális fázist 12:21-kor éri el, ekkor a Nap átmérőjének 8,4 százaléka lesz takarásban.
A fogyatkozás végül 12:50-kor zárul, amikor a Hold teljesen elhagyja a Nap korongját. A részleges napfogyatkozás Magyarország egész területéről látható lesz, amennyiben az időjárás kedvezően alakul. Érdemes olyan helyet választani a megfigyeléshez, ahol nincsenek magas épületek vagy fák a kilátásban.
Fontos kiemelni, hogy a Napba soha nem szabad szabad szemmel vagy akár távcsövön keresztül nézni, mert ez súlyos szemkárosodáshoz, akár vaksághoz is vezethet. A jelenség megfigyelésére kizárólag speciális napszűrő szemüvegek, hegesztőüvegek vagy napfogyatkozás-megfigyelésre tervezett távcsövek alkalmasak.
A Svábhegyi Csillagvizsgáló külön eseménnyel készül a napfogyatkozásra, ahol szakértők vezetésével figyelhetjük meg a különleges égi jelenséget – közölte az MTI.
Az utolsó teljes napfogyatkozás Magyarországon 1999 nyarán volt, legközelebb pedig 2081-ben lesz, így be kell érnünk a részlegessel, amely azonban hasonlóan legyűgöző látvány lehet!
Ha valaki most lemaradna, annak 2026. augusztus 12-ig kell várnia a következő részleges napfogyatkozásra, amely napnyugta előtt lesz megfigyelhető hazánkból. Érdemes tehát most felkészülni, és ha az időjárás engedi, élvezni ezt a ritka és különleges égi jelenséget még idén!
Nyitókép: Shutterstock/MOONCRUX