Április 2. Szerda, Áron

Ha ilyen fagy van, mehet is a tavon a jégkorcsolyázás?

Itt a tél, végre az igazi tél, ilyenkor pedig a tavak és a folyók is befagyhatnak. Ha pedig ez megtörténik, akkor végre kiszabadulhatunk, és sor kerülhet a jégkorcsolyázásra a gyönyörű tájakon. 

Itthonkorcsolyafagyjég
2025. február 20. 14:00


A jégkorcsolyázás remek szórakozás és testmozgásnak sem utolsó, de nem árt, ha óvatosan bánunk a jéggel. Ha ugyanis rosszul mérjük fel annak vastagságát, az könnyen jelentheti, hogy életünkben utoljára sportoltunk... 

Mehet a jégkorcsolyázás, de csak ésszel!
Mehet a jégkorcsolyázás, de csak ésszel! Fotó: Pixel-Shot / Shutterstock

Hol biztonságos most a jégkorcsolyázás? 

A kérdés remek, és ha biztosra akarunk menni, akkor a jégkorcsolyázáshoz a legalkalmasabb helyszín a műjégpálya. Itt ugyanis akkor sem kell félni a beszakadástól, ha a jégréteg vékony. Persze ha már az időjárás engedi, akkor miért ne mennénk ki a szabadba, ahol még az is elképzelhető, hogy nem másik 200 emberrel kell megosztani a jeget, hanem akár magányosan, a csendet és a hideget élvezve siklunk egyet a jégen. 

Bár a fagyok mostanában kifejezetten erősek voltak, ez nem jelenti azt, hogy a kialakult jégréteg vastagsága is megfelelő lesz, azt pedig végképp nem, hogy jó ötlet az élővizek jégrétegén egyedül bóklászni. A Katasztrófavédelem kiemelni, hogy ketten, optimális esetben hárman menjünk sportolni legalább, így ugyanis tudunk figyelni egymásra és segíteni a másiknak abban az esetben, ha baj van. Javasolják a testhezálló, réteges öltözködést olyan anyagokkal, melyek lassan engedik át a vizet. Így ha mégis beszakad alattunk a jég, nem húznak le ólomsúllyal a ruháink és nyerünk egy kis időt, mielőtt a bénítóan hideg víz ledermesztene minket is. 

A műjégpályákon biztonságos a korcsolyázás
A műjégpályákon igazán biztonságos a korcsolyázás. Fotó: Dnipro Assets / Shutterstock

A befagyott tavak mellett vonzóak lehetnek a folyók is, a kanyargós, vadregényes tájjal, de ezek a vizek, pontosabban ezek a jegek még nagyobb körültekintést igényelnek. Ahhoz, hogy biztonságosan a jégre merészkedjünk, legalább 8-10 cm vastag jégréteg kell, csoportos tevékenységekhez pedig minimum 12 cm, vagy még több. A part közelében a jég jellemzően vékonyabb, ahogyan folyókanyarulatok külső oldalán, a sebes folyású részeken vagy a kőtömbökkel gazdagon ellátott szakaszokon – ezeket érdemes inkább elkerülni. Ugyancsak vékonyabb lehet a jég a vastagabb hóréteg alatt és számoljunk vele, hogy a tavon vagy folyón a jégréteg nem mindenhol ugyan olyan vastag, azaz ne akarjuk átkelni rajta az egyik oldalról a másikra. Fontos a jég állaga is. Ha hóra esik az eső, ami azután megfagy, az gyengébb struktúrát hoz létre. Az átlátszó, de láthatóan buborékos jég szintén nagyon instabil lehet, ne kockáztassuk a rálépést. A “jó” jég átlátszó és annak vastagságát a szakemberek igazolták vissza! 

És hol lehet korcsolyázni, ha mégis minden körülmény ideális?

A tavi sikláshoz jó helyszín lehet az Orfűi-tó és a Pécsi-tó, de csodaszép helyszín a Velencei-tó is. Ritkábban fagy be megfelelően a Balaton, illetve sokszor olyan helyek sem alkalmasak a korcsolyázásra, amikről pedig azt gondolnánk, nagy hidegben gyorsan befagynak. Erre remek példa a Holt-Tisza, ahol a napokban külön közleményben jelezte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Rendőr-főkapitányság, hiába tűnik úgy, a jégvastagság a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság munkatársainak mérése alapján messze elmarad a biztonságostól, így arra rálépni életveszélyes lehet! A jelentős fagyok bizakodásra adnak okot, de a napközbeni fagypont feletti hőfokok miatt a legtöbb helyen még nem elég vastag a jég, így mielőtt útnak indulunk, mindenképpen tájékozódjunk a lehetőségekről! 

Nyitókép: Jakub Barcuch / Shutterstock

MTI

2023-ban egészen speciális pályával kedveskedett az időjárás a különlegességek kedvelőinek:

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!