Február 21. Péntek, Eleonóra

Hideg téli időjárás hatása az állatvilágra – így védhetjük meg őket

Az ország nagy részén napok óta fagy uralkodik: az éjszakai hőmérséklet általában -8 fok körül alakul, míg napközben is alig emelkedik 3 fok fölé. Ilyen extrém hideg körülmények között nemcsak az emberek, hanem az állatok is komoly veszélybe kerülhetnek.

Hideg téli időjárás hatása az állatvilágra – így védhetjük meg őket


A vadon élő állatok, házi kedvencek és haszonállatok számára a téli hideg komoly kihívást jelent, főleg most, hogy vörös kód van érvényben, de némi odafigyeléssel és megfelelő intézkedésekkel sokat tehetünk a védelmük érdekében.

Fokozottan figyeljünk az állatokra ebben az extrém hidegben!
Fokozottan figyeljünk az állatokra ebben az extrém hidegben! / Fotó: Olha Rohulya / Shutterstock

Hogyan hat az extrém hideg az állatokra?

A tartósan alacsony hőmérséklet különösen veszélyes a kint tartott és kóbor állatokra. A legnagyobb problémát a kihűlés és a fagyási sérülések jelentik, amelyek akár végzetesek is lehetnek. Koska Hedvig állatorvos hangsúlyozza: a rövid szőrű, idős vagy beteg állatok sokkal érzékenyebbek a hidegre, és fokozott odafigyelést igényelnek. A hideg időjárás az élelem- és vízforrások befagyásával is megnehezíti az állatok túlélését.

A vadon élő állatokra az élelemhiány különösen nagy veszélyt jelent, mivel a hó és a fagy miatt nehezebben jutnak hozzá természetes táplálékukhoz. A madaraknak elképesztően nehéz dolguk van, hiszen nehezebben találnak rovart, ezért számukra a madáretetés kulcsfontosságú lehet!

Hogyan segíthetünk az állatoknak télen?

A háziállatok számára a mostanihoz hasonló hidegrekordokat hozó időszakok komoly kihívást jelentenek. Még a vastag bundájú kutyák és macskák is kihűlhetnek, ha túl sok időt töltenek a szabadban. Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos kiemelte, hogy kedvenceink számára mindenképpen biztosítsunk meleg, huzatmentes fekhelyet, lehetőleg fűtött helyen vagy szigetelt kutyaházban. Az ivóvizüket rendszeresen cseréljük, mivel a kinti tálban lévő víz gyorsan befagy. A rövid szőrű, idős vagy beteg állatok számára ruházat (például kutyakabát, amit persze nem sok négylábú szeret) viselése is segíthet, hogy megőrizzék testhőmérsékletüket. 

kabát a hideg téli időjárásban a kutyára
Adjunk a kutyáinkra kabátot télen Fotó: kathrineva20

A vadon élő állatoknak a téli hónapokban rendkívül nehéz táplálékhoz és ivóvízhez jutniuk. A madarak számára különösen fontos a folyamatos élelemellátás biztosítása, hiszen ha egyszer rászoknak egy helyre, számítanak rá, mint biztos forrás. A legjobb, ha olajos magvakat, faggyúgolyókat, apróra vágott almát és dióféléket kínálunk nekik. Emellett érdemes melegített vizet is kihelyezni, hiszen a természetes vízforrások könnyen befagynak. A kisebb emlősök, például sünök és mókusok számára egy egyszerű levél- vagy gallykupac is megfelelő menedéket jelenthet, ahol elbújhatnak a zord időjárás elől. 

A mezőgazdasági állatok esetében az extrém hideg nemcsak a kényelmüket, hanem az egészségüket is veszélyezteti. Ovádi Péter arra is felhívta a figyelmet egy közleményben, hogy a tehenek, juhok, baromfik számára szélvédett, fagymentes pihenőhelyet kell biztosítani, hogy elkerüljék a kihűlést. Az állatok energiaigénye hidegben megnövekszik, ezért magasabb kalóriatartalmú takarmányt kell biztosítani számukra, hogy könnyebben fenntartsák testhőmérsékletüket.

Az állatmenhelyek helyzete

A hideg időszakban az állatmenhelyeknek még nagyobb kihívást jelent a gondozott állatok ellátása. Ilyenkor az állatvédő szervezetek nagyobb terhelésnek vannak kitéve, hiszen több bajba jutott állatnak kell menedéket biztosítaniuk, és több az éhes száj is. Ha tehetjük, adományokkal vagy önkéntes munkával segíthetjük őket. 

MTI

Nyitókép: Shutterstock/Wirestock Creator

Így készíthetünk madáretetőt, hogy a madarak télen se maradjanak éhen:

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!