Olyan vulkánok is aktívak lehetnek, amiket rég kihunytnak hittünk!

A tudományos világ, azon belül is a vulkanológusok figyelmét egy új tanulmány kötötte le, hiszen olyasmit állít, ami mindannyiunk életét befolyásolhatja.
A vulkánokkal kapcsolatban tudjuk, hogy a legtöbb már nem aktív. Azok, amik még mindig képesek a kitörésre, komoly gondokat is tudnak okozni, főleg mert annak dacára, hogy aktív vulkánokról van szó, az oldalaikon virágzik a mezőgazdaság, és persze a települések is.
kép: strangesounds.org
Azok a vulkánok, melyek már kialudta, tökéletes táptalajjal rendelkeznek, ráadásul igen régóta lakottak is. Hiszen több ezer éve volt, hogy utoljára aktivitást mutattak, azóta pedig már erejük elillant.
Egy új tanulmány azonban a Ciomadul vulkánt vizsgálva meglepő felfedezést tett. A romániai hegy már 30 000 éve alszik, több ezer éve semmilyen aktivitást nem mutat. Ennek ellenére kiderült, hogy a felszín közeli kőzetrétegek egy része olvadt. Egyes régiókban a kőzetek 15%-a, másokban akár 45%-a is. Ez pedig aggodalomra ad okot, hiszen a nagy mennyiségű olvadt kőzet azt sugallja, a vulkán potenciálisan képes lehet egy nagyobb kitörést is produkálni.
kép: volcanohotspot.wordpress.com
Ha pedig ez igaz - és bár a kutatók kiemelik, hogy a kialudtnak hitt vulkán biztosan nem lesz újra aktív -, akkor bizony nem ártana a többi vulkánt is hasonló vizsgálat alá vonni.
lead kép: vulkanologia.elte.hu