Az utóbbi napok, hetek eseményei rádöbbentettek minket arra, hogy mennyire sebezhető is az ember. Még úgy is, hogy tudtuk, gond lehet az Anak Krakatau vulkánnal, százak életét követelte a kitörése.
Krakatau Gyermeke
Az Anak Krakatau- vagyis Krakatau Gyermeke vulkán kitörésében nem is maga a vulkáni robbanás volt a gond, hanem az az által elindított lökéshullám, mely cunamit okozott Indonéziában, és rengeteg halálos áldozatot szedett.
kép:strangesounds.org
A cunami 5 méter magas volt, és elsöpört mindent, ami csak az útjába került. Ezt a hatalmas víztömeget megmozgatni rettenetes energiába kerül. Ezt pedig onnan szerezte a hullám, hogy az Anak Krakatau kitörése közben a vulkán tömegének kétharmadát elveszítette. Ez pontosabban azt jelenti, hogy az eredetileg 350 méteres hegy ma már csupán 110 méter magas, a kitörése közben pedig nagyjából 170 millió köbméter követ zúdított a tengerbe – ez pedig elegendő energiát ad a cunami indulásához.
A gyilkos család
Anak Krakatau neve arra a vulkánra utal, melynek létét köszönheti. A Krakatau vulkán (illetve a szigetcsoportnak is ez a neve) nem is egy olyan kitörést produkált, mely hatalmas veszélyekkel járt, számtalan emberéleteket követelt, de a legemlékezetesebb talán az 1883-as volt.
kép:montazsmagazin.hu
A hegy ekkor mintegy 100 megatonnával robbant fel, ami elképesztő pusztítást okozott (összehasonlításul: ez az energia ötezerszer akkora, mint annak az atombombának az ereje, mely Hirosimát eltörölte a Földről). 25 köbkilométernyi szikla zúdult a tengerbe, miközben a Krakatau sziget kétharmada egyszerűen eltűnt. A hangrobbanást, mely a kitöréssel járt 3100 kilométerről is hallani lehetett, mely így a történelem legnagyobb erejű hangrobbanása volt.
A Krakatau esetében is az igazán nagy gondot a lökéshullám keltette cunami okozta. A pusztító ár Indonéziából indulva elérte Mexikót, Latin-Amerikát és Nyugat-Afrikát is, 36147 ember életét követelve. A hegy későbbi kitörései építették, hívták életre Krakatau Gyermekét, mely szintén veszedelmes erejű vulkánnak bizonyult.
Vulkánokkal együtt
Az élet a vulkánokkal együtt nem veszélytelen, de tény, hogy a vulkanikus talaj nagyon termékeny, a szőlőtermesztés egyik ideális terepe. A mezőgazdasági adottságoknak köszönhető, hogy bár tisztában vannak az emberek a veszéllyel, mégis vállalják azt, és egész városok épülnek a vulkánok oldalába, ahogyan például az Etna esetében is, mely most szintén aktivitást mutat, veszélybe sodorva ezzel a lakosságot.
lead kép:gazetadopovo.com.br