Az egyre erőteljesebb viharokkal egyre nagyobb mennyiségű eső érkezik lokálisan. Az hagyján, hogy ez időszakosan villámáradásokat hoz, de azzal is számolni kell, hogy a megnövekedett vízmennyiség bizony a szennyvízre is hatással van – ami pedig közegészségügyi probléma.
Az élő vizekbe kerülő kezeletlen, vagy csak kis mértékben kezelt szennyvíz hatalmas pusztítást képes okozni - ebből már volt botrány több országban is, nem is olyan régen Nagy Britannia került emiatt kínos helyzetbe.
A szennyvíz az esőzések nyomán kerülhet a tengerbe, vagy folyókba közvetlenül, de belejátszik a problémába a szennyvíztisztítók alulfinanszírozottsága és persze a hanyagság is. A fellépés a gond ellen eddig a gigabírságokkal történt, de ezek hatékonysága minimum kérdéses.
A jó megoldás a szakemberek szerint most is hibrid, és be kell vonni a természetet. Az erdősítésekkel és a vizes élőhelyek helyreállításával - létrehozásával az esőzések okozta vízterhelés jelentős mértékben enyhíthető, nem utolsó sorban a víz szűrése is megvalósul, illetve az ilyen intézkedések a klímaváltozás ellen is igen hatékonyak. A lépés pedig indokolt, mert a szélsőségessé váló időjárás bizony velünk marad, készülnünk kell rá!
forrás: cikk