Az indián regények elengedhetetlen szereplői a bölények. Ezek a hatalmas kérődzők azonban nemcsak az amerikai kontinens sajátjai, Európában is éltek ilyen lények. Mintegy 200 évvel ezelőtt azonban teljesen eltűntek a Kárpátokból. Holott jelenlétükre nagy szükség lenne a klímaváltozás miatt is.
2014-ben Romániába is visszatelepítették a bölényeket. Pontosabban egy kisebb csoportot telepítettek be, mely mostanra több mint 170 egyedet számláló populációvá fejlődött. A kijelölt terület pedig akár 350-450 bölény számára tud életteret biztosítani. A betelepítés sikerességének azonban nem csak az ökológiai sokféleség miatt örülhetünk.
A bölények a füves és erdei ökoszisztémák részei, azokkal együtt fejlődtek évmilliókon át, vagyis szükséges összetevői. Ez pedig a klímakatasztrófa okán még egyértelműbben megmutatkozik. Egy kutatásban ugyanis rámutattak, hogy a bölények mostani populációja az ökoszisztémában betöltött interakcióik révén 9,8-szor több CO2 megkötését teszik lehetővé a területen.
Ez a kicsit sem elhanyagolható mennyiség a talaj tömörítése, a talajélet serkentése révén, valamint más összetevőkből adódik. A kutatást egyelőre szakértői vizsgálatnak nem vetették alá, de jól rámutat arra a tényre, hogy az ökoszisztémákba való beavatkozásnak sokkal mélyebb hatásai lehetnek, mint azt vizsgálni tudjuk. A bölények visszatelepítése révén ezek az ökológiai rendszerek képesek helyreállni, így pedig hatékonyan segíteni az emberiségnek is, hiszen átszámolva a bölénypopuláció mintegy 54 000 tonna szén tárolását teszi lehetővé, ami 43 000 átlagos amerikai (vagyis az európai modellekénél alacsonyabb energiahatékonyságú) benzines autó éves kibocsátását jelenti.