Azzal sajnos rég tisztában vagyunk, hogy a korallok lehetnek a nagy vesztesei a tengerek melegedésének. Nemrégiben a Nagy Korallzátonynál lejátszódott egy újabb tömeges fehéredési jelenség, mely 8 éven belül immáron az ötödik ilyen folyamat volt.
Sajnos jelenleg már ott tartunk, hogy ennek az elképesztő természeti jelenségnek, ami a biodiverzitás egyik alappillére, nem utolsó sorban pedig hatalmas gazdasági jelentőséggel is rendelkezik, szóval a Nagy Korallzátonynak már nincs olyan része, melyet ne érintett volna a fehéredés.
A korallfehéredés egy olyan jelenség, melynek során a meleg víz hatására a korallok kilökik a bennük élő zooxantellákat, mely apró lények a korallok színét is adják. Ekkor láthatóvá válik a korallok csontfehér váza. Ha a meleg víz jelenléte nem tartós, akkor a korall felépülhet, visszanyerheti zooxantelláit és így a színét is. Ha tartósan jelen van a túlságosan meleg víz, vagy a hőhullám olyan mértékű, akkor a korall elpusztul, színe pedig koszosbarnává válik.
A mostani fehéredés a zátony mintegy ¾-ét érintette, ráadásul ami miatt a tudósokat megijeszti az az, hogy még 18 méteres mélységben is jelentkezett a fehéredés. A mérések alapján pedig az a döbbenetes eredmény született, hogy a felszíni vizek hőmérséklete még 20 méteres mélységben sem csökken. Ez pedig rendkívül veszélyes lehet a teljes korallállományra nézve!