Indul a tavaszi gombaszezon, a Fortissima Fungus gombaismereti platform pedig egy szavazással derítette ki, hogy melyik a legfinomabb kucsmagomba. 100 gombaszerető embert kérdeztek meg, hogy kinek melyik kucsmagomba ízlik a legjobban, az eredményeket pedig infografikus formában is elkészítették.
A tavasz közeledtével minden gombász epekedve várja az első kucsmagombák előbukkanását, de megoszlanak a vélemények, hogy vajon melyik a legfinomabb kucsmagomba faj. A szavazás során 100 résztvevőnek kellett saját preferenciája szerint sorba állítani a leggyakoribb kucsmagombákat, hogy nekik melyik ízlik a legjobban.
A szavazók között voltak szakemberek, gomba szakellenőrök, biológusok, de amatőr gombászok és laikusok is. Az összesített eredmények alapján a következő sorrend állt fel:
1. Ízletes kucsmagomba
2. Pusztai kucsmagomba
3. Cseh kucsmagomba
4. Hegyes kucsmagomba
5. Fattyú kucsmagomba
Két különdíjat is kiosztottak a szerkesztők. A Legmegosztóbb kucsmagomba címet a cseh kucsmagomba kapta, a Szakértők kedvence címet pedig a pusztai kucsmagomba nyerte el. Bővebb információ és infografika: https://fortissimafungus.com/kucsmagomba/
A szavazásból kiderült az is, hogy ki honnan szerzi be a kucsmagombákat. A szavazók jelentős része maga gyűjti a gombát az erdőben, így első kézből szereznek garantáltan friss élményt az ízek kavalkádjáról. A természetben megtalált gombák esetén azonban nagyon fontos, hogy fogyasztás előtt megmutassuk egy hivatásos szakellenőrnek: https://fortissimafungus.com/szakellenorok/
Az esők előcsalogatják a gombákat is, ráadásul idehaza is szép számmal lehet találni cseh kucsmagombát, illetve ízletes- és hegyes kucsmagombát is. A kucsmagombák eltérnek a “hagyományos” kinézetű gombáktól. Egy őzlábgombát viszonylag könnyen felismernek az emberek, a kucsmagomba azonban elsőre talán nem annyira étvágygerjesztő. Nem kalapja, sokkal inkább süvege van, mely barázdált és összenőtt a tönkkel, azokat nem lehet olyan egyértelműen elkülöníteni egymástól.
Cserébe azonban ezek a gombák nagyon ízletesek, és tökéletes kiegészítői lehetnek az ünnepi asztalnak is. Azonban mielőtt a fazékban landolnának mindenképpen keressünk fel gombaszakértőt velük. Kinézetük miatt sajnos könnyen össze lehet őket keverni a szintén ilyenkor előbújó papsapkagomba fajokkal, melyek azonban erősen mérgezőek.
A kucsmagombák illata könnyen csábíthat minket egy kis kóstolásra. A csiperke és több más gomba nyersen is fogyasztható, azonban a kucsmagombáknál ezt a lehetőséget inkább kerüljük, nyersen fogyasztva ugyanis gyomorpanaszokat okozhat.