Az, hogy a szélerőművekben hatalmas potenciál rejtőzik, nem is lehet kérdés, ám sajnos sok hátráltató tényezővel is szembe kell nézni. Ezek közt az egyik legerősebb éppen a lapátos megoldás. Az akár 100 métert is meghaladó lapátok ugyanis nem feltétlenül a legjobb megoldást képviselik.
Gondot okoz az élővilágra gyakorolt hatásuk. Bár messze nem a szélerőművek a legnagyobb madárgyilkosok, egy élet is sok, ha megoldható madárhalál nélkül is a termelés. Ez pedig a technológia fejlődésével egyre biztosabb.
Ma már léteznek olyan szélerőművek is - és nem csak prototípus szintjén - melyek függőleges tengellyel rendelkeznek. Ennek egyik előnye a lényegesen kompaktabb méret mellett a hasonlóan jelentős áramtermelés.
A kivitelezés pedig még nagyobb előnnyel járhat az offshore, lebegő szélerőművek terén. A függőleges turbina ugyanis lehetővé teszi, hogy akár 150 km/h-ás szélsebességben is termeljen az egység. Ez a hagyományos, lapátos megoldás mellett 90 km/h-ig valósítható meg biztonságosan. A kérdéses szélerőmű a Magnus nevet viseli, és tervezői tájfunbiztosnak mondják. Telepítése a délkelet-ázsiai szigetvilágban lehet egyelőre kifizetődő, ide is tervezik az első ilyen szélfarmokat