2023 márciusában megdőlt az Atlanti-óceán vízfelszíni melegrekordja. Ez önmagában nem akkora hír, ám azóta szinte minden egyes nap ez megtörténik. Ez pedig már igen nagy problémákat jelez előre.
Azon túl, hogy a tengerszint emelkedése biztosan meg fog történni (a melegebb víznek nagyobb a térfogata), más gondokat is okoz. Az alsóbb vízrétegek hideg vize sokkal kevésbé képes keveredni a melegebb felszíni vizekkel, ennek megfelelően pedig kevesebb tápanyag jut el a felszínhez közelebbi vízbe.
Ez drasztikusan érinti a fitoplanktonokat, hiszen a kevesebb tápanyag miatt kevesebb szenet képesek megkötni - ami baj a klímaváltozás szempontjából -, emellett pedig kevesebb oxigént állítanak elő, vagyis a tengeri állatok is erősen megsínylik ezt a folyamatot.
Az is igaz, hogy a jellemzően 1-2°C-kal melegebb víz ugyan elsőre nem tűnik soknak, de iszonyatos többlet energiát jelent, amit a víz a viharoknak képes átadni. Bár ahhoz a vízfelszín melegedése nem elég, hogy előbb kezdődjenek a viharszezonok, ellenben a szezonban születő viharok ereje jelentős mértékben is megnőhet.