A vízenergia kiaknázása egyike azoknak a megújuló energia projekteknek, melyeket hangosabb ellenzés kísér, mint mondjuk a szél vagy a napenergiás projekteket. Most pedig a zúgolódás is fokozódni fog, hiszen Kína a világ leghatalmasabb gátját fogja megépíteni.
A kivitelezés helyszíne Tibet, azon belül is a Yarlung Tsangpo folyó alsó szakasza. Jelenleg is Kína birtokolja a leghatalmasabb vízerőművet, a Három Szurdok névre keresztelt építményt, mely a Jangce folyón termeli az energiát.
A mostani szupergát vízerőműként háromszor annyi energiát termelne, mint a Három Szurdok, vagyis igen jelentős mértékben képes hozzájárulni ahhoz, hogy Kína elérhesse a klímasemlegességet, illetve a zéró kibocsátást. Csakhogy ennek bizony ára is van.
Egyrészt egy ilyen gát megépítése végérvényesen tönkre teszi a helyi ökoszisztémákat és jelentős hatást gyakorol a széles környezetre is. Mintegy 1,25 millió ember kitelepítését is meg kell oldani, valamint számolni kell azzal is, hogy a folyó nem áll meg Kína határain, hanem Indiában folytatódik, ahol szintén jelentős szerepet tölt be. A beruházás pedig a folyó vízhozamára is hatással lesz, emiatt India is aggódva figyeli a történéseket.