Mióta csak napelemeket használunk, állandó kérdés, hogyan lehet azok hatékonyságát növelni. Mióta pedig versenyt futunk az idővel a klímakatasztrófa miatt, a megújuló energiatermelés kérdéskörében a hatékonyságnövelés már létkérdésnek számít.
A malajziai Multimedia Egyetem kutatói most először teszteltek egy igen érdekes elgondolást pontosabban annak gazdasági vonatkozásait. Már nagyon régóta próbálkoznak a kutatók azzal, hogy úgy növeljék meg a napelemek hatékonyságát, hogy fényvisszaverőket alkalmaznak a közelükben.
Az ilyen irányú kísérletek nagyon bíztatóak, hiszen az arra alkalmas éghajlaton és a megfelelő körülmények között a szabadban is jelentős, közel 20%-os teljesítménynövekedést lehet elérni általuk. Alkalmazásuk azért várat magára, mert nincs szakirányú iparág, vagyis a fényvisszaverőkkel felszerelt, hűtéssel kiegészített napelemes rendszerek kivitelezése nagyon költséges.
A malajziai egyetem kutatói valós körülmények közt teszteltek egy rendszert, mely fényvisszaverőkkel volt ellátva. A referenciarendszerhez képest 14,575 %-os teljesítménynövekedés volt elérhető egy kissé szeles februári napon, ami azt mutatja, hogy megéri a telepítési költségek ellenére is ilyesmiben gondolkozni. Mielőtt azonban tükröket szerelne a napelemek köré, tisztázni kell, hogy a kutatók Malajzia egyes részei számára tartják költséghatékonynak a megoldást. Vagyis nem mindenhol, legalábbis nem mindenhol ugyanúgy alkalmazható ez a hatékonyságnövelési elgondolás