Vannak olyan anyagok a környezetünkben, melyekre az energiaátmenet, illetve a technológiai fejlődés miatt egyre nagyobb szükségünk van. Sajnos azonban sok ilyen anyag esetében a hozzáférés erősen korlátozott, legalábbis Európában.
Ennek köszönhető, hogy az EU több anyagot is a kritikus nyersanyagok listáján szerepeltet. Itt kapott helyet az alumínium is, melynek szerepe egyre nagyobb – jelenleg a második legtöbbször használt fém az acél után. Jelentősége az E-autózásban is kiemelkedő, de számos más szegmensben is megkerülhetetlen anyag.
A gondot az jelenti, hogy az EU már jelentősen csökkent előállítási kapacitásokkal rendelkezik csak, miközben a szükséges nyersanyagokból is behozatalra szorul. A beszállítók közt pedig tekintélyes hányadot Oroszország képvisel. Hogy az alumíniumgyártás fellendülhessen, kezdeni kell valamit a magas energiaárakkal is, de természetesen az import újragondolására is szükség van, valamint számolni kell a kohók magas energiaigényével, illetve szén-dioxid kibocsátásával is.
Az alumíniumnak azonban van egy nagyon hasznos tulajdonsága. A legyártott fém ugyanis végtelenszer újrahasznosítható anyagromlás nélkül. Vagyis az alumíniumra tekinthetünk egy új aranyként is és a visszagyűjtésére is hangsúlyt kell helyezni. A nyersanyagszükséglet ezzel ugyanis lényegesen csökkenthető, a többi tényezőről nem is beszélve. Mindemellett a hulladék mennyisége is csökkenthető, és az alumínium visszagyűjtésre támaszkodva más anyagok visszagyűjtése is hatékonyabb és gyorsabb lehet, amit a környezet is meghálál.