A városok zöldfelületeivel kapcsolatosan hajlamosak vagyunk kizárólag a parkokra, a kisebb erdős felületekre, az összefüggő zöldre koncentrálni. Holott jelentős hányadot adnak a kertek is, legyenek bármilyen aprók!
A kertvárosi részeken ugyanis a kertek nem csak az ott lakók pihenését szolgálják - nem véletlen, hogy szabályozzák azok kialakítását, a zöldfelület méretét, sokszor a növényzet kialakításának módját, vagy éppen a fakivágás mikéntjét, pótlási kötelezettséggel. Igen, a kert magántulajdon, de ez az élővilágot nem különösebben zavarja, a növényzet pedig a városi klíma kialakításában fontos szerepet játszik.
A kisebb kertek, de akár egy jól kialakított, bezöldített terasz is hatalmas segítség lehet a madarak és rovarok számára. Tény, alapvetően a nagyobb, összefüggő zöldterületeken élnek, de míg oda eljutnak, a kisebb kertek, dús teraszok kiváló menedéket jelentenek. A növényzet azonban a biodiverzitás fenntartása mellett a kert tulajdonosának is hatalmas szolgálatot tesz.
Persze akkor, ha végre hajlandóak vagyunk lemondani a milliméter pontossággal nyírt gyepről és persze a beton vagy térkő túlzó alkalmazásáról. A kert egy élettér, de fenntarthatóságához hagyni kell, hogy kialakulhasson a saját rendszere, ökoszisztémája, melyhez az, hogy gyep van benne, édeskevés. Fák, cserjék, virágos és haszonnövények és persze a füvek is együtt képeznek egy életteret, mely az életéért cserébe nagyban képes javítani a ház energiahatékonyságát, megköti a port, szűri a zajokat, madárdallal ajándékoz meg és még számtalan előnye van! A megfelelő kialakítás persze itt is fontos, de a kert él, hagyjuk hát, hogy kibontakozzon, ezzel ugyanis mindenki csak nyer!