Hatalmas viták alakulnak ki minden egyes alkalommal, mikor az “alternatív” táplálkozási lehetőségek kerülnek előtérbe. Hogy az embereknek fenntartásaik vannak a laborban készült hússal szemben, valahol érthető, de hogy a rovarokkal vajon mi a gond, azt nehezebb megfogni.
Nyilván Európában a sült tücsök nem éppen étvágygerjesztő látvány, Ázsiában azonban előszeretettel fogyasztják igen sok területen. Ennyire eltérő lenne a kultúránk és az étkezési szokásaink? Most talán, de ez azért nem mindig volt így - mondta el Antonovics Bence környezetvédelmi szakember az alternatív tápanyagforrásokról tartott előadásán.
Rovarokat Európában is fogyasztottak az emberek, nagy mennyiségben is, nagyjából az 1700-as évekig. Hogy miért? Mert könnyen elérhető volt, nagy mennyiségben állt rendelkezésre és mert sok esetben nem volt más. Hogy a konyhakultúránk mit is tart elfogadhatónak, azt az aktuális trendek határozzák meg, vagyis az, ami ma “alternatív”, régebben alapélelmiszer volt. Ettől még nem szívesen eszünk rovarokat.
Elkerülhető? Nos, nem nagyon. Ha nem is ropogtatjuk el őket egészben, a fehérje felhasználása szükségszerű, akár liszt, akár adalékanyag formájában - ehhez azonban még sok fejlesztést kell elvégezni. Emellett pedig a szemlélet átalakítása is szükséges. Nem csak arról az oldalról, hogy hajlandóak legyünk elfogyasztani ezeket a lényeket, hanem magáról a húsfogyasztásról is. Egy felnőtt embernek nagyjából 27 kg állati fehérjére van szüksége egy év(!) alatt. Ehelyett most nagyjából 70kg-ot fogyasztunk, ami fenntarthatatlan - főleg, ha elérjük a 10 milliárd fős határt a bolygón, amihez még azt is vegyük hozzá, hogy már most is 1,6 milliárd ember elhízott...