Ha a kihalt állatok kerülnek szóba, akkor szinte mindenkinek elsőre a dínók ugranak be. Ám ha az ember miatt kihalt állatok listáját nézzük, ott az első helyen szinte mindenkinél a Dodó szerepel. Az emberek madarakra gyakorolt hatása azonban egy friss tanulmány szerint lényegesen nagyobb, mint eddig hittük.
Hogy hány madárfaj kipusztulásában van benne az ember keze elég nehéz megmondani. A madarak üreges csontjai ugyanis nehezen fosszilizálódnak, így sajnos keveset tudunk a kipusztult fajokról.
Ebben a tekintetben a feljegyzésekre tudunk támaszkodni, ezek azonban csak mintegy 500 évre visszamenően találhatóak meg. A friss tanulmány ezen dokumentált esetek alapján állít fel modellt, mely megmutatja, hogy a dokumentált időszakon kívül hogyan alakulhattak a kihalási események. Ezek többnyire a szigetvilágot érintik, a kihalások okai pedig a behurcolt betegségek, ragadozók, vagy éppen a vadászat.
A tanulmány modellje szerint a világ valamennyi madárfajának mintegy 12%-a pusztult ki az utóbbi mintegy 126 000 évben, és ezeknek a kihalásoknak a túlnyomó többségét az emberi tevékenységek okozták. Ezeknek a kihalásoknak nagyjából 55%-át nem lehetett volna felfedezni a mostani modell nélkül, hiszen a fosszíliákban nyomot nem hagytak.