Hosszú napok óta szinte hihetetlen nyugalom uralkodik az Atlanti-óceán felett – pont a hurrikánszezon kellős közepén. Most azonban megtört a csend: megszületett Gabrielle, az új trópusi vihar, amelynek útja és ereje még kérdéses, de a szakértők szerint könnyen hurrikánná erősödhet a következő napokban.
Bár a szárazföld közvetlen veszélyben egyelőre nincs, sajnos ez bármikor átalakulhat. Ahogyan hurrikánná erősödhet Gabrielle.
Gabrielle a közép-atlanti térségben formálódott, több mint 1400 kilométerre a Karib-térségtől. Jelenleg körülbelül 80 km/órás széllel kavarog, és északnyugati irányba tart. Az Atlanti-óceán felszíne most különösen meleg – ez táptalaj minden trópusi vihar számára –, így a feltételek adottak ahhoz, hogy a rendszer már a hétvégére elérje a hurrikán-erősséget.
Ugyanakkor az időjárás mindig rejteget meglepetéseket. Az erős felső légköri szelek és a száraz levegő könnyen visszafoghatják a fejlődést. Emiatt a meteorológusok még nem tudják pontosan, mennyire lesz veszélyes Gabrielle. Az viszont már most biztos: a karibi térség szigetein és az amerikai keleti parton számolni kell a megemelkedett hullámzással és veszélyes áramlásokkal, még akkor is, ha a vihar messze elkerüli a partokat.
Szeptember hagyományosan a hurrikánszezon legmozgalmasabb hónapja: ilyenkor a meleg víz, a trópusi légköri áramlások és a szezonalitás összeadódik, és sorra pattannak ki a viharok Afrika partjainál. Idén viszont valami egészen szokatlan történt. Három hétig egyetlen új rendszer sem alakult ki, ami a modern mérések kezdete óta csak nagyon ritkán fordult elő. Főleg úgy, hogy a szélsőséges időjárás és a klímaváltozás miatt a szakemberek a legdurvább szezonra készültek.
A háttérben két fő tényező áll: a magaslégköri szélnyírás, ami konkrétan szétszedi a fejlődő viharokat, valamint a szokatlanul száraz levegő, ami gátolta a felhőképződést. Ezek miatt a trópusi hullámok, amelyek rendszerint viharokká erősödnek, most gyorsan elhaltak az Atlanti-óceán közepén.
De ne legyen senkinek illúziója: az igazi szezon még csak most kezdődik. Az év hátralévő részében a viharok születési helye fokozatosan nyugat felé tolódik, közelebb a Karib-tengerhez és a Mexikói-öbölhöz – vagyis közelebb a lakott területekhez. Ez pedig azt jelenti, hogy minden újonnan kialakuló rendszer nagyobb eséllyel jelent majd közvetlen veszélyt. De persze reméljük a legjobbakat.
Nyitókép: Triff / Shutterstock
CNN