Egyre több ország tiltja be a napágyakat és napernyőket: különös oka van
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Köpönyeg.huA klímaváltozás felgyorsulása miatt egyre fontosabb a környezetvédelem. Ebben az országban, most a tengerparti területekre fókuszálnak és azon belül is a napernyőkre.
Az elmúlt években egyre több ország dönt úgy, hogy betiltja a napágyak és napernyők használatát a tengerpartokon, és most Görögország is beállt a sorba, méghozzá egy sokakat érintő intézkedéssel.

Miért olyan nagy gond sok országnak a napágy vagy a napernyő?
- A napágyak és a napernyők lassan, de biztosan pusztítják a partvidékeket.
- Görögország megelégelte ezt, és újabb lépéseket vezetnek be, hogy megóvják a természet kincseit.
- Nemcsak a napágyakat és a napernyőket tiltják, de az ideiglenes szerkezeteket is.
- A strandok jelentős részét a Natura 2000 természetvédelmi hálózatba emelték be.
Egyre több ország mond nemet a kényelemre
Az új szabály értelmében, 2026-tól mintegy 251 olyan görög tengerparton nem lehet többé napágyat, napernyőt vagy bármilyen akár ideiglenes építményt elhelyezni, amit eddig a turisták kényelmére használtak. Ez a tiltás nemcsak a napágyak bérlésére vonatkozik, hanem mindenféle ideiglenes szerkezetre, amit eddig üzleti tevékenységhez például beach bárokhoz, vagy napozóhelyekhez állítottak fel.
De miért történik mindez? A görög környezetvédelmi minisztérium szerint a döntés fő célja a partvidékek természeti értékeinek megőrzése. Az érintett strandok különleges esztétikai, geomorfológiai és ökológiai jelentőséggel bírnak, itt olyan élőhelyek és fajok élnek, amelyek érzékenyek az emberi beavatkozásra.
Kiemelt státuszt kaptak a strandok az extra biztosítás érdekében
A kormány azt is bejelentette, hogy a strandok nagy része most már a (tengeri) Natura 2000 elnevezésű európai ökológiai hálózat része, ami még szigorúbb védelmet jelent. Ebbe a hálózatba olyan területek tartoznak, amelyek kiemelten fontosak a biodiverzitás szempontjából, vagy mert ritka növény- és állatfajoknak adnak otthont.

A szabályozás értelmében itt nem engedélyezett a partvonal és a strand használatának átengedése kereskedelmi célokra, és minden olyan tevékenység, ami megváltoztathatja a természetes formát vagy károsíthatja az ökológiai működést, tilos. Ez azt jelenti, hogy nemcsak a napozóágyakat és napernyőket, hanem a mobil bárokat, pavilonokat vagy akár a hangos zenei berendezéseket is el kell távolítani.
A döntés része egy szélesebb körű stratégiának, amelynek célja az ellenőrizetlen turisztikai fejlesztések visszaszorítása és a görög partvidék fenntarthatóbb kezelése. A turizmus hatalmas gazdasági erő Görögországban, évente több tízmillió látogató érkezik, de ez a hatalmas tömeg komoly nyomást gyakorol a törékeny ökoszisztémákra, különösen a legszebb partszakaszokra.
Mi fogadja majd a turistákat Görögországban?
Gyakorlati szempontból ez annyit jelent, hogy ha nyáron elutazol Görögországba, sok strandot már nem úgy fogsz találni, mint korábban. Kevesebb lesz a fizetős napozóhely, és helyette inkább természetesebb, letisztultabb partszakaszok várnak majd. A turistáknak így gyakran saját törülközőt kell magukkal vinniük, és nem számíthatnak a korábbi kényelmi szolgáltatásokra.
Nyitókép: Shutterstock