Július 21. Kedd, Dániel, Daniella

Elképesztő, hogy mivel akarják megmenteni a méheket – A mesterséges intelligencia segíthet

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Köpönyeg.hu

Őrült, de hasznos találmányról hozunk hírt. Furcsán hangzik, de a tudósok most már radarral próbálják felismerni a méheket. Igen, ugyanazzal a technológiával, amit eredetileg repülőgépek, hajók vagy akár viharok követésére használnak.


A kutatók szerint a találmány teljesen új korszakot nyithat a beporzók megfigyelésében, ami azért óriási dolog, mert a méhek és más beporzó rovarok világszerte egyre gyorsabban tűnnek el.

Ez a technológia segít a méhek megmentésében
Ez a technológia segít a méhek megmentésében  Fotó: Faisal.k / Shutterstock

Hogyan mentik meg a tudósok a méheket?
 

  • A tudósok radar segítségével próbálják felismerni a méheket
  • A rendszer a szárnycsapások mintázatát figyeli
  • Mesterséges intelligencia elemzi a radarjeleket
  • A módszer nagyon pontosan különbözteti meg a fajokat
  • A technológia nem bántja a rovarokat
  • A jövőben segíthet a méhek pusztulásának követésében

 

A méhek nélkül rengeteg növény eltűnne

Sokan nem is gondolnak bele, mennyire fontosak a beporzók a mindennapi életünkben. Pedig a virágos növények több mint 80 százaléka valamilyen rovar segítségével szaporodik. A méhek, poszméhek, lepkék és más beporzók virágról virágra szállva viszik át a pollent, ami nélkül rengeteg növény egyszerűen nem tudna termést hozni. Vagyis nélkülük sok gyümölcs, zöldség és növény eltűnne vagy jóval kevesebb teremne belőlük.

A probléma az, hogy a méhek világszerte egyre nagyobb veszélyben vannak. A klímaváltozás, a növényvédő szerek, az élőhelyek eltűnése és a betegségek is pusztítják őket. A tudósok ezért próbálják minél pontosabban követni, hogyan változik a számuk. Csakhogy ez sokkal nehezebb, mint hinnénk.

A beporzók megfigyelése ma még gyakran nagyon lassú és körülményes munka. Sok esetben a kutatók csapdákkal fogják be a rovarokat, majd szakértők próbálják megállapítani, pontosan milyen fajról van szó. Ez ráadásul sokszor a rovar pusztulásával jár. Léteznek kamerás rendszerek is, de ezekkel rengeteg a probléma. Egy gyorsan repülő méhet például nagyon nehéz élesen lefotózni. Az árnyékok, az eső, a szél vagy a növények mozgása pedig könnyen összezavarhatja a rendszereket. A kutatók ezért kezdtek el egy egészen szokatlan ötlettel kísérletezni.

Mi lenne, ha nem lefotóznák a méheket, hanem bemérnék őket?


A rendszer, ami megmentheti a méheket

A kutatók egy különleges radaros rendszert építettek, ami képes érzékelni a rovarok szárnyának mozgását. Ez elsőre hihetetlenül hangzik, mert egy méh elképesztően kicsi egy repülőhöz képest. A radarjele is nagyon gyenge. De amikor a rovar repül, a szárnycsapások apró változásokat hoznak létre a visszaverődő radarjelben.

Minden faj egy picit másképp mozgatja a szárnyát. Vagyis a radar tulajdonképpen meghallja a repülési mintázatukat. A kutatók mesterséges intelligenciát is használtak, amely megtanulta felismerni ezeket az apró különbségeket.

A kísérlet során a tudósok többféle rovart vizsgáltak:

  • háziméheket
  • különböző poszméheket
  • darazsakat

A radar minden egyes rovarról adatokat gyűjtött, miközben azok repültek vagy mozgatták a szárnyukat. A rendszer végül elképesztően jól teljesített. A méheket és darazsakat 96 százalékos pontossággal tudta elkülöníteni egymástól, de még az egyes méhfajokat is képes volt felismerni.

És mindezt úgy, hogy közben egyetlen rovart sem kellett elpusztítani.

Mindent megváltoztathat a technológia

A kutatók szerint ez a technológia a jövőben hatalmas segítség lehet. Ha sikerül kültéren is működőképessé tenni a rendszert, akkor akár automatikusan lehetne figyelni, hogy hogyan változik a méhek száma, hogy mely fajok tűnnek el, hogy mikor jelennek meg inváziós rovarok, és hogy hogyan hat az időjárás a beporzókra. És mindezt sokkal gyorsabban és pontosabban lehetne végezni, mint most.

Nyitókép: Shutterstock

Forrás: zmescience

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!