Afrika halálos áradásai még súlyosabbak lesznek
Egy friss tanulmány szerint, az extrém esőzések mögött nem csupán természeti folyamatok, hanem az ember okozta felmelegedés is áll. Afrika déli térségeiben emiatt a halálos áradások a jövőben még súlyosabb következményekkel járhatnak.

Afrika déli részén az utóbbi időszakban a pusztító, halálos áradások súlyosabbá váltak az éghajlatváltozás hatására, állapítja meg egy friss tudományos tanulmány. A kutatók szerint, az extrém esőzések intenzitása jelentősen megnövekedett, ami nagymértékben hozzájárult a katasztrofális árvizek kialakulásához, és az egyre több halálesethez.

Afrika nehéz évek elé néz
- Afrika déli részén rendkívüli esőzések okoztak halálos áradásokat.
- Tudományos vizsgálatok szerint, a klímaváltozás jelentősen felerősítette a csapadék intenzitását.
- A természetes La Niña jelenség tovább növelte a pusztítás mértékét.
- A kutatók szerint megfelelő alkalmazkodás nélkül, a hasonló katasztrófák a jövőben gyakoribbá válhatnak.
Afrika életét áradások nehezítik
A szakértők figyelmeztetnek, hogy a térség sérülékenységét tovább növeli a gyenge árvízvédelmi infrastruktúra, a gyors urbanizáció, és a szegénység. Sok település folyók árterére épült, ahol a hirtelen lezúduló csapadék szinte azonnal katasztrófához vezet. A tanulmány szerint az alkalmazkodási intézkedések, például a korai előrejelző rendszerek, a vízelvezetés fejlesztése, és a lakosság felkészítése nélkül az éghajlatváltozás hatásai egyre súlyosabb humanitárius válságokat okozhatnak a régióban.
A vizsgált időszakban egyes térségekben mindössze tíz nap alatt hullott le annyi csapadék, mint máskor egy teljes év során. Ez a rendkívüli mennyiségű eső lakóházakat, infrastruktúrát és mezőgazdasági területeket öntött el, miközben százezrek kényszerültek elhagyni otthonaikat. A halálos áldozatok száma meghaladta a százat, és a károk mértéke több országban is jelentős.
A La Niña is tovább erősíti a borzalmakat
A tanulmány szerint a globális felmelegedés következtében a légkör több nedvességet képes megtartani, ami hevesebb és hosszan tartóbb esőzésekhez vezet. A kutatók úgy becsülik, hogy az emberi tevékenység okozta klímaváltozás mintegy 40 százalékkal növelte az extrém csapadék intenzitását a régióban az iparosodás előtti időszakhoz képest. Mindezt tovább erősítette a La Niña időjárási jelenség, amely természetes módon is csapadékosabb körülményeket teremt Dél-Afrikában.
Különösen súlyos, hogy az érintett afrikai országok a globális szén-dioxid-kibocsátásnak csupán töredékéért felelősek, mégis aránytalanul nagy mértékben szenvedik el az éghajlatváltozás következményeit.
Nyitókép: Shutterstock/Chinedu Chime