Május 6. Kedd, Frida, Ivett

Vulkán, mely aranyat lövell az ég felé 

Az Antarktisz jeges kontinens, ahol a rendkívüli hideg mellett vulkáni tevékenység is zajlik - bár erről lényegesen kevesebbet lehet hallani. Arról pedig még kevesebbet, hogy ezek közt a vulkánok közt van, amelyik aranyat bocsát ki... 

Vulkán, mely aranyat lövell az ég felé 


Több tucat vulkán található az Antarktiszon, különösen a Nyugat-Antarktiszon és Marie Byrd-földön. Egy 2017-es kutatás 138 vulkánt azonosított ezen a területen, de ezek többsége alvó állapotban van, néhány azonban aktívnak számít. 

Az Erebus vulkán bolygónk legdélibb fekvésű aktív tűzhányója
Az Erebus vulkán bolygónk legdélibb fekvésű aktív tűzhányója / Fotó: Bart Figas / Shutterstock

Vulkán, arany kitöréssel 

Ritkán láttak kitöréseket a közelmúltban, de a régmúltban sokkal nagyobb kitörések történtek, mint amilyeneket ma tapasztalhatunk. A kontinens egyik legkiemelkedőbb vulkánja az Erebus-hegy, amely 3794 méter magas, és a legdélibb aktív vulkán a Földön. A tűzhányót 1841-ben fedezte fel Sir James Clark Ross, és a nevét a görög mitológiában a sötétség megszemélyesítőjéről kapta. 

Az Erebus-hegy folyamatosan aktív, lávát és gázokat lövell, melyek között olyan különleges, 20 mikrométernél kisebb aranykristályokat is találtak, amelyek egy nap alatt összesen akár 80 gramm aranyat is kitesznek, ami pedig több ezer dollár értéket képvisel. A vulkán kitörései messzire eljutnak a levegőben, és a kutatók szerint az arany nyomai még 1000 kilométerre is kimutathatók a légkörben.  

Az éghajlatváltozás miatt az Antarktisz jeges felszíne olvad, és a szakértők attól tartanak, hogy ez a folyamat nemcsak a jégveszteséget gyorsítja, hanem a föld alatti magmakamrákra is nyomást gyakorolhat. Ez pedig vulkáni kitöréseket válthat ki, ami tovább növelné a globális tengerszint emelkedését.  

forrás: IFLScience

Nyitókép: Risto Raunio / Shutterstock

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!