Május 3. Szombat, Irma, Tímea

A klímakatasztrófa ellen sötétítsük el a Napot... 

Brit kutatók egy 50 millió fontos kormányzati program keretében kültéri kísérleteket indítanak, hogy megvizsgálják, a napfény visszaverésével lehet-e ideiglenesen lassítani a globális felmelegedést.  

A klímakatasztrófa ellen sötétítsük el a Napot... 


Nem vicc, tényleg az a cél, hogy elhomályosítsák a Napot, ezzel lassítva a klímakatasztrófa folyamatát. Nem lepődnénk meg, ha erről többeknek a Mátrix ikonikus mondata ugrott volna be, melyben kiderül, az első lépés a robotok elleni harcban az ég elsötétítése volt.

A klímakatasztrófa ellen fellépni egy dolog, de a napot elsötétíteni...
A klímakatasztrófa ellen fellépni egy dolog, de a napot elsötétíteni... Fotó: Lalandrew / Shutterstock

A geomérnökség célja, hogy például fényvisszaverő részecskék segítségével csökkentsék a felszíni hőmérsékletet, így időt nyerve a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére. A technológia azonban ellentmondásos, mert olyan mellékhatásai lehetnek, mint az esőzések megváltozása, ami veszélyeztetheti az élelmiszertermelést. Sokan attól is tartanak, hogy a figyelem elterelődik a valódi megoldásról, vagyis a fosszilis tüzelőanyagok visszaszorításáról, és a félmegoldás marad az életünk része. 

A kísérletek kis léptékűek lesznek, nem használnak mérgező anyagokat, és a helyi közösségekkel is egyeztetnek. A cél, hogy megbízható, valós környezetből származó adatok alapján lehessen eldönteni, működnek-e ezek a megoldások, és milyen hatásuk van. A kutatók hangsúlyozzák, hogy a geomérnöki megoldások nem helyettesítik a kibocsátás csökkentését, csupán egy lehetséges vészmegoldást jelentenek, ha a klímaváltozás súlyosabbra fordul... 

Ezért fontos, hogy egyénként is tegyünk meg minden tőlünk telhetőt a klímakatasztrófa megfékezéséért!

forrás: The Guardian

Nyitókép: MVolodymyr / Shutterstock

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!