A koronavírus-járvány két évet ellopott az életünkből, de ennél sokkal többet is tett. A környezetre gyakorolt hatásai kezdetben nagyon kedvezőek voltak, de az élet újraindulása után ez a hatás a visszájára fordult.
A betegség pedig bennünk, emberekben is komolyabb változásokat eredményezett. Azok, akik megfertőződtek, hosszan elhúzódó post-covid tünetekről számoltak be, de úgy tűnik, nem csak a fertőzés okozott változást életünkben.
A járvány után idehaza is megfigyelhető a jelenség, hogy bizony rosszabbul alszunk, többször ébredünk éjjelente, ez pedig rontja az alvás minőségét. Mivel alvás nélkül kevesebb ideig bírjuk, mint étel nélkül - nem sokkal tovább, mint víz nélkül - így érthető, hogy a rossz alvás számtalan ponton durván rombolja a szervezetünket.
Sajnos kutatás is igazolja, hogy a magyarok többsége fáradtabban kel fel a járvány óta, mint előtte. Ennek okai közt szerepelhet a stressz, hiszen ez igen komolyan képes befolyásolni az alvásminőséget. De a mozgáshiány, a nem megfelelő táplálkozás, illetve a munkarend felborulása is ide sorolható.
Ez utóbbi egyre több embert érint, ami nem is olyan rossz dolog - kivéve persze, ha álmatlanságot okoz. Az atípusos foglalkoztatás, a home office és a távmunka terjedése hosszabb távon komolyan is képes lehet hozzájárulni a károsanyag-kibocsátás csökkentéséhez, hiszen kevesebb iroda, kevesebb utazás és kevesebb étkezde fenntartása szükséges a használatával.
képek és lead kép: shutterstock