
A tudósok szerint a klímaváltozás miatt kétszer valószínűbbé vált a Dél-Koreában idén márciusban a pusztító tűz megjelenése, amely súlyosságát az emelkedő hőmérséklet és a száraz, szeles időjárás is fokozta.
A délkeleti régióban csaknem egy hétig tomboló lángok 32 ember életét követelték és mintegy ötezer épületet romboltak le, mielőtt március végére sikerült megfékezni őket, és ezzel korántsem ért véget a tűzesetek száma.
A tűz 104 ezer hektárt érintett, ami négyszerese a 25 évvel ezelőtti legsúlyosabb tűzszezonnak. A World Weather Attribution csoport kutatása szerint a jelenlegi időjárási viszonyok – a forróság, a szárazság és az erős szelek – már most is 15 százalékkal intenzívebbek és kétszer valószínűbbek, aminek kiváltója a klímakatasztrófa.
A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy ha a globális felmelegedés a jelenlegi ütemben folytatódik, akkor az évszázad végére még gyakoribbak lehetnek az ilyen szélsőséges tüzek. Az előrejelzések alapján a tüzek a jövőben újra megduplázódhatnak, és az intenzitásuk további öt százalékkal nőhet. A kutatók arra is rámutattak, hogy Dél-Korea évtizedek óta zajló faültetési programja, bár környezetvédelmi szempontból pozitívnak indult, fokozhatja a tűzveszélyt, ezért az erdőgazdálkodásnak alkalmazkodnia kell az egyre gyakoribb extrém hőséghez. Az ilyen súlyos tüzeket már nem lehet kizárólag oltási technikákkal megfékezni, ezért a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt.
Forrás: reuters.com
Nyitókép:Shutterstock/Dancing_Man