
Az amerikai NOAA (Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal) szerint 2025 márciusában hivatalosan is véget ért a La Niña. Jelenleg a Föld semleges állapotban van, vagyis nincs aktív La Niña vagy El Niño hatás alatt.
A La Niña 2020 tól egészen 2023-ig jelen volt, majd egy rövid semleges időszak után újra ránk köszöntött egy La Niña. Ez azonban meglehetősen gyenge és nagyon rövid időszak lett, melyet most a semleges időszak váltott.
La Niña során lehűl az egyenlítőkörnyéki csendes-óceáni vízfelszín, ami megváltoztatja az időjárási mintákat világszerte. Ilyenkor Ausztráliában és Délkelet-Ázsiában jellemzően heves esőzések alakulnak ki, miközben Dél-Amerika szárazsággal néz szembe. Viszont a 2024 végén kezdődő La Niña gyenge és szokatlan volt – alig volt érezhető hatása a globális időjárásra. A tudósok „furcsa, átmeneti La Niñának” nevezték, mert nagyon rövid ideig tartott, és szinte azonnal átcsúszott egy semleges időjárási állapotba.
A La Niña jelenség jellemzően 9–12 hónapig tart, de ennél hosszabb időszakok is előfordulnak (elég csak megnéznünk a 2020-23 közötti 3 évet). Most azonban egy igencsak kurta La Niña van mögöttünk. A semleges időjárási állapot – amiben jelenleg vagyunk – azt jelenti, hogy a Csendes-óceán felszíni hőmérséklete a normál tartományban van. Ez azzal is együtt jár, hogy az időjárás alakulásában a helyi tényezők erősebben vannak jelen, vagyis a globális időjárás kiszámíthatatlanabbá válik. A semleges időszak után a szakemberek szerint jó eséllyel egy El Niño vár ránk, mely a melegebb tengervíz miatt erősebb hőhullámokat okoz, de a szárazság (Ausztrália, India, Délkelet-Ázsia) és a heves, kiugró mennyiségű esőzések is jelen lesznek.
Európa esetében az El Niño változó következményekkel jár. Az enyhébb, csapadékosabb tél 2025-re valószínű, de a hirtelen hőmérsékleti kilengések is az El Niño velejárói lehetnek az öreg kontinensen.
forrás: NOAA / climate.gov
Nyitókép: Quality Stock Arts / Shutterstock