
Soha ennyire alacsony szinten nem volt még a globális tengeri jégmennyiség, mint most, 2025 februárjában. Mind az Északi-sark, mind pedig az Antarktisz komoly jéghiánnyal küszködik.
Idén februárban a globális tengeri jégmennyiség a mérések kezdete óta a legalacsonyabb szintet érte el. Ez elkeserítő, bár nem annyira meglepő adat, tekintve, hogy a 2024-es a valaha mért legmelegebb év volt.
A jég olvadása az Északi-sarkon és az Antarktiszon is jelen van. Előbbin mintegy 8%-kal van a mennyiség az átlagos alatt, miközben a tudósok februárban olyan időjárási anomáliával is találkoztak itt, amikor 20°C-kal az átlagos felett alakultak a hőmérsékletek. Az Antarktisz jégtakarója most mintegy 26%-kal alakul az átlagos alatt.
A jég hiánya komolyan hat a tengerek hőmérsékletére, mivel a fehér felület visszaveri a napsugarakat. Hiányában a sokkal sötétebb tengervíz elnyeli a hőt, ezzel egyre jobban felmelegszik. A melegebb vizek pedig időjárási szélsőségeket, szárazságokat és heves esőzéseket hoznak, miközben a vízfelszín felett kialakuló viharrendszerek ereje megsokszorozódik.
Nyitókép: knelson20 / Shutterstock