
Nem nagyon gondolkozunk azon, honnan is jön a víz, csak megnyitjuk a csapot és voilà! Sőt, azon sem gondolkozunk, hogy milyen jó dolgunk van, hiszen a csapból ivóvíz folyik, nem is kell érte semmit tennünk...
Az ivóvíz pedig óriási kincs, a világ számos pontján már most jelentős hiány alakult ki belőle. A klímakatasztrófa kiteljesedése pedig jelentősen ront ezen a helyzeten, sőt, 2 milliárd ember vizét veszélyezteti.
Nem is hinnénk, milyen komoly összefüggések vannak az időjárásunk, a klímánk és az ivóvíz között. Mintegy 2 milliárd ember számára ugyanis a vízforrás a gleccserekből ered. Azokat azonban a klímaváltozás olyan léptékben zabálja fel, ami katasztrófával fenyeget. Kelet-Afrika gleccsereinek mintegy 80%-a már eltűnt, de az Andokban is 50% körül mozog a veszteség. Az Alpok és a Pireneusok sem járnak sokkal jobban, itt 40% körülire tehető az olvadás miatt eltűnt gleccserek mennyisége.
A gleccserek olvadása mellett a magasabb területeken jelentkező egyre kevesebb hó is gondot okoz, mert bár ennek helyét átveszi az eső, az sajnos sokkal gyorsabban lefolyik a hegyekből, ezzel fokozva az aszályokat. Azokból pedig bőven akad, ami azért is jelentős gond, mivel az öntözéses mezőgazdaság mintegy 2/3-a számára a hó és a gleccserek jelentik a vízellátást. Vagyis 2 milliárd ember számára a víz és az élelmezés kérdése is veszélybe kerül, arról nem is beszélve, hogy a gleccserolvadásokat milyen ökológiai katasztrófák követik.
Nyitókép: Pixabay