Konvekció és konvergenciavonal
A konvekció, mint kifejezés szintén igen gyakori a meteorológiai híradásokban, ám pontosan csak kevesen tudják, mit is jelent.
A konvekció, mint kifejezés szintén igen gyakori a meteorológiai híradásokban, ám pontosan csak kevesen tudják, mit is jelent.
A klímakatasztrófa kapcsán több fogalmat is érdemes tisztázni, hiszen igen gyakran alkalmazzuk őket, de sokszor nem tudjuk egészen biztosan, mit is takarnak.
A futóáramlatokról már volt szó egy másik ismeretterjesztő anyagban.
Sajnos az utóbbi időben egyre több esetben kerülnek a vulkánok az érdeklődés középpontjába, mivel az aktív tűzhányók durva kitöréseket produkálnak, míg sokszor szunnyadó társaik is aktivizálódnak.
Oszcillációkkal, “remegésekkel”, vagy inkább periodikusan váltakozó jelenségekkel igen szép számmal találkozhatunk a meteorológia témakörében.
A sztratoszférikus melegedés jelenségét először 1952-ben, a berlini Freie Egyetem Meteorológiai Intézetének professzora, Richard Scherhag fedezte fel.
Az időjárásunk fő alakítói olyan rendszerek, melyek hullámzó “mozgással” tartják fent az esők, szárazságok, szelek és más időjárási jelenségek körforgását.
Mindenki ismeri a szférák zenéje kifejezést.
Nem, nem egy fantasy regény szereplőiről van szó, legalábbis ebben az esetben nem.
Bár azt gondolnánk, a légkör működésével már jelentős mélységekig tisztában vagyunk, ez azért nem teljesen igaz.
Akik egy kicsit jobban beleásták magukat a meteorológiai jelenségek tanulmányozásába, biztosan belefutottak már a Jetstream kifejezésbe.
A Rossby-hullámokkal inkább csak azok az emberek találkozhattak, akik szenvedélyesebben érdeklődnek a meteorológia, vagy az óceánokat alakító hatások iránt.
A Polar Vortex sokszor előkerült már a hírekben, főleg a téli időszakban és többnyire az USA kapcsán.
Hurrikán, tájfun, trópusi ciklon?
A tornádó egy olyan intenzíven forgó légoszlop, amely a felhőből megindulva eléri a felszínt.
A nyomás a meteorológiában és időjárásunk alakításában alapvető szerepet tölt be.
A légköri szerkezetek közül az emberek a troposzférával érintkeznek a mindennapjuk során, e mellett talán az egyik legizgalmasabb és legaktívabb légköri réteg.
Előző cikkünkben a légkör kialakulásával foglalkoztunk, ezt pedig továbbvisszük a már kialakult légkör szerkezeti felépítésére.
Tudod pontosan, hogy hogyan alakul ki?
Napkitöréskor - más néven fler - a Nap belsejéből nagy mennyiségű forró gáz távozik, mely lökéshullám formájában terjed a bolygóközi térben.