Március 28. Csütörtök, Gedeon, Johanna

Talán megmenthető az egyik legnagyobb természeti kincsünk…

Éghajlat
2018. november 01. 08:00
null

A Nagy Korallzátony mindenkinek ismerősen cseng, de sajnos el kell fogadnunk, hogy olyan hatalmas károkat szenvedett, hogy sohasem lesz már olyan, mint régen. Persze ez nem jelenti azt, hogy ne harcolnánk fennmaradásáért.

Eltűnőben egy csoda

A természeti kincseink közül a Nagy Korallzátony kétség kívül az egyik leggazdagabb, és sajnos egyike azoknak is, melyek a teljes pusztulás közelébe kerültek. A zátony amellett, hogy pótolhatatlan ökoszisztémával rendelkezik, kifejezetten jelentős anyagi értéket is képvisel. Az Ausztrál kormány ugyanis bevételeinek egy jelentős részét a turizmusnak köszönheti, melynek egyik legjelentősebb mozgatórugója a zátony. A gazdaság, a szállodaipar, sőt, a kontinensen szinte minden egyes iparág megérezné a természeti képződmény eltűnését.

kép:fromthegrapevine.com

A zátony élete a környezetszennyezés miatt nem könnyű. Nem csak a műanyagok, vagy a látható szemét teszi a dolgot bonyolulttá. A melegedő tengerek több hullámban is rombolják a korallzátonyt. Az elszaporodó ragadozók (mint a töviskoronás tengeri csillag, mely az ökoszisztéma felborulása miatt kezdhetett invázióba), a víz savasodása, vagy a 2016-tól pusztító korallfehéredés is jelentős, sajnos visszafordíthatatlan károkat okozott a zátonyban.

Betelepítéssel a fennmaradásért

A természetben semmi sem örök, ez tény, de a zátony eltűnése ökológiai katasztrófa lenne, mely az ottani emberek mindennapjaira is hatalmas erővel nyomná rá a bélyegét. Így nem csoda, ha a helyiek – az emberek, a kormány és a tudományos élet is – amit csak lehet, megtesznek a zátony fennmaradásáért.

kép:treehugger.com

A korallok egy része jobban alkalmazkodik a melegebb vízhez, mint mások. Ezek a kis állatok nem fehérednek ki, vagyis a bennük élő zooxhantellák, a szimbiotikus egysejtű algák nem lökődnek ki a testükből, így a korall életképes marad. hogy a zátonyt megmentsék, a tudósok az ép korall lárváit begyűjtik, és védett körülmények között nevelik, hogy a természetes ellenségei ne tehessenek kárt benne. Később pedig a kinevelt apró korallokat speciális robotok segítségével telepítik be majd a Nagy Korallzátony 2300 kilométernyi területéből azokra a részekre, melyek súlyosan károsodtak. Ha a projekt sikeres, akkor lehetőség van egy kivétele ökoszisztéma megőrzésére, és talán reményt jelent más, különösen veszélyeztetett élőhelyek megmentési kísérleteinek is.

lead kép:seaspraytours.com

pusztulástengerkorallFöldAusztráliaélet