
Meglepő lehet, de nem csak a köztudatban is helyet foglaló nyílméregbéka-félék tartalmazhatnak igencsak veszélyes idegmérget. A madarak közt is találkozhatunk olyanokkal, melyek elfogyasztása nem ajánlott, vagy csak nagyon körültekintő előkészítéssel!
Nem harapással vagy karmolással juttatják be a mérget, hanem a madarak tollai tartalmazzák azt, ráadásul egyes esetekben a ciánnál is erősebb mérget, batrachotoxint.
A tudomány jelenleg több mint tízezer madárfajt ismer, de közülük csak egy tucat bizonyult mérgezőnek. Ezek többsége Új-Guinea szigetén él, és leginkább a pitohuik és a kéksapkás ifrit tartoznak közéjük. Azonban ma is sok kérdés maradt: például hogy pontosan honnan szerzik a mérget ezek a madarak, és hogyan használják azt védekezésre. Az egyik elmélet szerint a mérget az étrendjükből nyerik – például bizonyos bogarakból –, de erre még nincs egyértelmű bizonyíték.
A kutatók most azt tervezik, hogy mérgező madarak gyomortartalmát hasonlítják össze azokkal a rovarokkal, amelyeket a környezetükben találnak, hátha így sikerül megtalálni a méreg forrását. Emellett már sikerült többféle toxint is kimutatni a madarakban, amelyek mennyisége és típusa egyénenként és fajonként is eltér. A kutatás folytatódik, és a tudósok azt remélik, hogy a következő években újabb rejtélyekre derül fény.
forrás: nationalgeographic.com
Nyitókép: Shutterstock